Bajkowym szlakiem Anglii

Wielka Brytania, kraj pobudzający wyobraźnię czającymi się między wzniesieniami legendarnymi postaciami, mitycznymi stworami i historiami niesionymi przez wiatr. Wyspa ta zrodziła wielu pisarzy dla dzieci i wspaniałe opowieści, które na trwałe stały się częścią światowej literatury dla najmłodszych. Czy ich piękno kryje się w legendach, krajobrazie, kolonialnej historii a może w społeczeństwie i rodzinach żyjących dostatnie w swych posiadłościach. Warto wyruszyć bajkowym szlakiem przez zielone rubieże Zjednoczonego królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Udajemy się w drogę
Literatura dziecięca w Anglii, rozwijała się rożnymi drogami. Pomysły dorosłych nie zawsze przypadały do gustu dzieciom. Zmieniło się to w XVIII wieku kiedy po Anglii krążyli sprzedawcy oferujący „chapbook”. Wprawdzie adresowane do dorosłych szybko zyskały gorliwych czytelników wśród dzieci. Sprawiła to tematyka czerpana z dawnych podań. Jednym z bohaterów, którego moglibyśmy poznać dzięki Chapmen (handlarze wędrowni, od których nazwy pochodzi określenie książeczek) był Tomcio Paluch (Tom Thumb). Znany bardziej z bajek braci Grimm oraz Perraulta. Ten maleńki chłopiec to tradycyjna postać angielskiego folkloru. Opowieść o nim rozpoczyna drukowaną historie bajek Wysp Brytyjskich, kiedy ukazuje się po raz pierwszy w roku 1621. A więc w drogę szlakiem bajek i literatury dziecięcej może uda nam się dogonić niejedną historię.
Kraina jezior
W tej bajecznej scenerii, kolorów zieleni i błękitu oraz wzniesień i łagodnie opadających gór, które opływają jeziora szukać można milusińskich zwierząt. Oczywiście nie są to typowi przedstawiciele gatunków fauny. Kryją się tu kociaki chodzące na dwóch nogach, myszki, lisy, prosiaczki, jeże i kaczki. To część bogatej gromadki przezabawnych i uroczych przedstawicieli świata z historyjek Beatrix Potter, które rozpoczęła bodaj najsłynniejsza o Piotrusiu Króliku. Prawdziwy jednak początek tych krótkich i pięknie ilustrowanych historyjek kryje się w przyrodzie. Beatrix już od najmłodszych lat swoje zainteresowania i pasje kierowała w stronę otaczającego ją świata. Doprowadziło ją to znaczącego okrycia, ale o tym innym razem. A więc czające się schwytane na papier przez Potter bajkowe zwierzęta zaistniały we wspomnianej opowiastce napisanej dla chorego dziecka. Z czasem pisarka podejmowała rozmaite próby by opublikować swoją historyjkę aż wreszcie się udało. Sukces! Kraina Jezior staje się dla Beatrix domem gdy w roku 1905 kupuje tam pierwszą farmę a z czasem dzięki niezwykłym książeczkom będzie kupować kolejne by chronić przyrodę i niezrównany krajobraz. Warto zajrzeć do ogrodu w dawnym domu pisarki, być może uda się wyśledzić niesforne kociaki z historyjki Tomek Kociak.
Oxford i okolice
Nie można nie odwiedzić Oxfordu wśród zaułków tego miasta odnajdzie się wiele opowieści, które się tutaj zrodziły. Udaj się na przechadzkę po mieście, bacznie obserwuj detale lub podróżuj wraz z książkami.
Oxford zrodził takie historie jak Hobbit J.R. Tolkiena oraz Opowieści z Narni Lewisa. Obaj ci pisarze mieszkali w tym mieście i byli zaprzyjaźnieni. To tu mieścił się dom Tolkiena, w którym żył wraz z rodziną. Wychodził codziennie rano aby udać się na swoją wyprawę na uczelnię, tam i z powrotem.
Oxford to także dom Lewisa, w którym podczas wojny schronienie miały tak jak opisał to w swojej książce dzieci. Co więcej jedna z dziewczynek nosiła imię Łucja. Ale szafy należy szukać znacznie dalej w okolicach Belfastu gdzie autor spędził dzieciństwo.             
Warto udać się na brzeg Tamizy i wypożyczoną łodzią (lub zorganizowaną wycieczką śladami Alicji w Krainie Czarów) podobnie jak niegdyś Lewis Carroll zorganizować wyprawę do położonej nieopodal wioski Godstow. Wielu atrakcji tu wprawdzie nie ma poza ruinami klasztoru. Sprowadza tu czytelników jednak rzeka i jej brzegi. Wpatrując się w nurt zerkajmy ukradkiem na okolicę a być może uda się wypatrzyć królika. Rozpoznasz go po ubranku i białym umaszczeniu. Rzuć się za nim w pogoń a
dotrzesz do owej niezwykłej króliczej norki wiodącej w głąb wyobraźni letniego dnia.

W kierunku Czytania

Udając się dalej w dół Tamizy, można podziwiać niezwykłe krajobrazy Anglii. Należy kierować się w stronę Czytania (miejscowości Reading ). Nim jednak tam dotrzemy po drodze natrafimy na niewielką miejscowość Pangbourne. Odkryjesz tu widoki, które być może znasz z dzieciństwa jeśli w twojej biblioteczce była książeczka zatytułowana O czym szumią wierzby. Zilustrowana przez znanego twórcę pobudzającego wyobraźnię dzieci E.H. Sheparda. To w tej spokojnej okolicy spędzał emeryturę pisarz, który stworzył wspomnianą opowieść - Kenneth Grahame. Odnajdziemy w niej echa tych rzecznych zakątków.

Przystanek tuż przed Londynem
Dalsza droga przez Anglię zawiedzie nas już prawie do Londynu, ale nim tam dotrzemy należy zboczyć z prostej trasy i poszukać miejsc, które zainspirowały A.A. Milne do stworzeni najbardziej znanej opowieści dla dzieci o Kubusiu Puchatku. Pisarz mieszkał wprawdzie w Londynie, ale posiadał wiejski dom ulokowany około godzinnej jazdy samochodem od miasta, w Cotchford nieopodal Hartfield, Sussex(w tym miasteczku odnajdziesz sklep z upominkami oraz informacjami o miejscach Kubusia Puchatka). Jeśli już uda nam się tam trafić (co nie jest łatwe) nie spodziewajmy się zastać muzeum bo dom jest własnością prywatną. Piękny budynek nie jest jednak celem naszej wędrówki a niezwykłe miejsca, które stały się inspiracją dla Milne położone w Ashdown Forest czyli oczywiście w Stumilowym Lesie. Należy wybrać się jak niegdyś pisarz wraz z synem na spacer po tym wspaniałym krajobrazie wrzosowisk i lasu w poszukiwaniu np. Sześciu Sosen. Warto sięgnąć do dwóch wspomnień napisanych przez dorosłego syna Milne wydanych w Polsce pod tytułem Zaczarowane miejsca oraz Poza światem Puchatka.
Nadkładając drogi do Londynu
Udając się do Manchesteru nadłożymy szmat drogi tylko po to aby wsiąść do pociągu i pojechać do Londynu trasą, którą w roku 1991 przemierzała J. K. Rowling (spędzisz w pociągu dwie do czterech godzin). Wpadł pisarce wówczas pomysł napisania historii o chłopcu czarodzieju, którego dziś zna cały świat. I tak wjeżdżamy pociągiem na dworzec londyński King's Cross, na którym warto odszukać peronu 9 i ¾ , który można dziś znaleźć bez trudu. Inna sprawa, że mugolom nie uda się przejść przez ścianę aby udać się do Hogwardu. Jeśli jednak tym razem postanowisz zwiedzić Londyn a nie szkołę magii i czarodziejstwa kieruj swoje kroki dalej w głąb miasta, może uda ci się złapać Błędnego Rycerza – czyli piętrowy autobus.
Wstąp najpierw na ulicę Fitzroy Street, Edith Nesbit opisze ci to miejsce ulokowane w pobliżu Muzeum Brytyjskiego. W stojącym tam domu spotkasz pięcioro dzieci przebywających obecnie u swojej niani. Może uda ci się namówić ich na opowieść o spotkaniu z Piaskoludkiem a jeśli się z nimi zaprzyjaźnisz w saloniku odkryjesz Historię amuletu.
Odwiedź zielone tereny parku Kensington Gardens gdzie można spotkać wspaniałe osoby inspirujące do tworzenia literackich historii. To tu w roku 1897 James Matthew Barrie zaprzyjaźnił się z rodziną Llewelyn Davies, miał w tym swój udział pies o imieniu Portos. Jest to najlepsze miejsce na rozpoczęcie poszukiwań Nibelandii znanej z Piotrusia Pana. Można w tej pięknej scenerii wypić niby herbatkę oraz pofrunąć dalej, w poszukiwaniu Piotrusia.
Jeśli po tym doświadczeniu zdecydowaliśmy, że nigdy nie dorośniemy warto poszukać niani. Anglia jest wyśmienitym miejscem na spotkanie niezwykłych opiekunek, choć często ekscentrycznych, ale za to posiadających magiczne umiejętności. Wymienimy tylko dwie z nich, a mianowicie Marry Poppins widzianą ostatnio w Londynie na ulicy Czereśniowej 17. By ją spotkać kieruj się w stronę książek Pamel L. Travers. Niania Matylda bywała na ulicach miasta, w którym się znajdujemy ze swoimi podopiecznymi np. w historii Niania Matylda w mieście, Christianna Brand. Pierwsza z nich zapewni niesamowite przygody, druga nie cofnie się przed niczym aby wychować niesforne pociechy. Jeśli pozostaniesz dłużej dzieckiem może się zdarzyć, że przeżyjesz historię z Małej księżniczki na pensji w Londynie (lub Małego Lorda w zamku hrabiego of Dorincourt).
Dalej za Londynem
Pozostając wciąż pod wpływem twórczości Frances Hodgson Burnett opuszczamy miasto i podążamy dalej na południe w poszukiwaniu Tajemniczego Ogrodu. Odnajdziemy go w niewielkiej wsi Rolvenden. Poszukaj posiadłości Great Maytham Hall. Przybywający tu literacki podróżnik może być zawiedziony, ponieważ spóźnił się na tą historię, której inspiracją był odnaleziony, zaniedbany niegdyś ogród.
Czas powrócić do codzienności, zostawić pagórki, wzniesienia, jeziora, rzeki, mówiące zwierzątka, nianie, krainy, baśnie i legendy - podróż dobiegła końca. Dalej poprowadzą cię książki. 

Fot. utworzone z Diliff, CC BY-SA 3.0