Góry

Góry, wieczne śniegi, wysokości, na których przekracza się możliwości ludzkiego organizmu. Ci którzy je zdobywają dla jednych są szaleńcami zmagającymi się z wytyczonym celem. Dla innych bohaterami zmierzającymi bliżej chmur. Ich zapał zawsze wzbudza emocje.
Zachęcamy w naszym klubie do poznania bliżej ludzi, którzy góry najbardziej lubią oglądać z ich szczytów. Zdobywają kolejne z najwyższych gór na każdym kontynencie czyli tzw. Koronę Ziemi. Wytyczają wciąż nowe szlaki. Himalaiści, alpiniści, taternicy, miłośnicy gór i wspinaczki często nie tylko są bohaterami książek ale i ich autorami. Opowieści, które snują mogą zmrozić krew w żyłach. Zawierają także wskazówki, po które sięgają kolejne pokolenia zapalonych miłośników gór tak jak turysta wybiera przewodnik.
Na polskim rynku wydawniczym pojawiały się przez lata książki, które nie tylko opowiadają o wyprawach, pierwszych zdobyciach gór, nowych trasach. Są także pozycje przybliżające biografie sławnych wspinaczy lub autobiografie. W leksykonach odnaleźć można informacje bardziej przekrojowe. Nie tylko o ważnych postaciach alpinizmu ale i o pasmach górskich, technikach, wyposażeniu i innych ciekawostkach. Na przykład znane wielu turystom piramidki z kamieni. Czyli tzw. kopczyki, które czasem wskazują drogę, mogą być niewielkie lub kilkumetrowe a zwyczaj ich tworzenia praktykowany jest w górach całego świata. Są też książki gawędy, przybliżające anegdoty, wydarzenia, ciekawe postacie ze środowiska wspinaczy. I wreszcie sięgnąć można po albumy ze zdjęciami z wypraw i historii zdobywania szczytów.

Fot. John Singer Sargent, National Gallery of Art NGA Images
Więcej książek w temacie >>