Historie z okładek... Płyt

Dla każdego fana muzyki najważniejsze jest brzmienie, ale grafika na okładce warta jest rzucenia okiem.
Artystyczne, kontrowersyjne czy przypadkowe często mają swoje ciekawe historie.
 
Nadzy i nie zawsze niewinni

Publiczne prezentowanie się w stroju Adama zawsze przyciągało uwagę i budziło kontrowersje. Słynna okładka z Yoko Ono i Johnem Lennonem czy zdjęcie nagich dziewcząt na płycie Jimiego Hendrixa nie miały jednak szansy na przyciągnięcie uwagi fanów na sklepowych witrynach, sprzedawane były w papierowych obwolutach. Podobny los spotkał dwie fanki Roxy Music, których zdjęcie zdobi okładkę krążka.
 
Hotel Morrison
Na ten hotel w Los Angeles zespół The Doors trafił przez przypadek i postanowił wykorzystać ten zbieg okoliczności na nowej płycie. Mimo braku zgody właściciela, na szybko, powstało zdjęcie zdobiące album. Hotel przetrwał tylko na słynnej okładce choć władze Kalifornii ze względu na dużą popularność miejsca chcą otworzyć je na nowo.
 
Nie tylko banan
Jedną z najsłynniejszych okładek projektu Andy'ego Warhola jest The Velvet Underground & Nico z żółtym bananem, która została stworzona podczas trasy promującej projekt artysty. Nie jest to jednak jedyna płyta, której poligrafię projektował. Do innych niemniej znanych należą koncertowy Love You Live The Rolling Stones, oraz kolejny krążek zespołu ze wzbudzającą wiele kontrowersji okładką.  Sticky Fingers z rozpinającym się rozporkiem również była pomysłem Warhola. Charakterystyczne portrety wykonane przez artystę znajdziemy na albumach Diany Ross, Johna Lennona, Aretha Franklin czy Lizy Minnelli .
 
Filmowe inspiracje
Nigdy nie wiadomo skąd nadejdzie natchnienie, wiszący w studiu nagraniowym plakat filmu Mudhoney tak spodobał się Norah Jones, że stał się wzorem do stworzenia całej sesji do albumu Little Broken Hearts.
 
Abby Road to jedna z najbardziej zakorkowanych ulic Londynu. Każdy fan zespołu (czyli prawie każdy) chce zrobić sobie zdjęcie na TYCH pasach. Z kolei okładka do krążka Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band uznawana jest za najkosztowniejszy projekt. Poza zespołem (zdjęcia żywych członków i ich figur woskowych) znajdziemy tam piosenkarzy, pisarzy, aktorów, duchowych przywódców i sportowców. Lennon podrzucił pomysł dodania Jezusa i Hitlera ale nie spotkał się z poparciem. Wielu bohaterom okładki trzeba było zapłacić za wykorzystanie ich wizerunku.
 
W hołdzie
Z większości starych płyt uśmiecha się do nas wyretuszowana i kompletnie statyczna postać wokalistki lub piosenkarza. Okładką przełamującą ten grzeczny bezruch był album Elvisa Presleya z 1956 roku. W dwadzieścia kilka lat później nieostre zdjęcie zrobione podczas koncertu połączone z ułożonymi identycznie i w takiej samej gamie kolorystycznej napisami stało się okładką płyty zespołu The Clash. Okładka przełomowego dla zespołu albumu miała być hołdem dla króla rock'n'rola. Widać też na niej zmiany jakie zaszły w muzyce Elvis gra na gitarze basista The Clash swoją rozbija. 
 
 

Fotografia: m.caimary - https://www.flickr.com/photos/shht/441925295/, CC BY 2.0, Link