Jak sprzedać książki?

Często zdarza się, że w naszej domowej bibliotece książki się już nie mieszczą. Odziedziczyliśmy księgozbiór, który tematycznie nie trafia w nasze zainteresowania. Przeprowadzka to spore wyzwanie dla naszej domowej biblioteki a dla książek szukamy „nowego domu”. Postanowiliśmy zdradzić sekrety antykwariuszy. Czyli jak dobrze sprzedać książki w antykwariacie lub na portalu aukcyjnym.

 

Duży, wielki antykwariat to dobry wybór?

Nasz antykwariat rozpoczynał działalność w bardzo niewielkim lokalu. Przetrwaliśmy już prawie dekadę na rynku antykwarycznym konkurując ze znanymi od lat antykwariatami działającymi w miejscach, w których istniały państwowe antykwariaty. Dlaczego? Bo sami lubimy czytać książki i wiemy, że nie wielkość, nie ilość ma znaczenie. Nie oceniaj antykwariatów po rozmiarze i splendorze to nie pomaga w lepszych cenach i milszej atmosferze sprzedaży. Pamiętaj nie wszystko złoto co się świeci.

 

Antykwariusze lubią wybrzydzać

Jeśli antykwariusz marudzi nad Twoimi książkami ale i tak chce je kupić to lepiej poszukaj innego miejsca. Tak jak zrobiła to dziś nasza Klientka, która wybrała nasz antykwariat bo nie lubi maruderów.

 

W piwnicach książki straszą

To nie żart. Książki w komórkach, piwnicach i na strychach będą straszyć antykwariuszy po nocach. Nie kupujemy takich książek. Dlaczego? Bo to żadna przyjemność czytać książki przesiąknięte zapachem tych miejsc. Dla książek tego typu miejsca to nieodwołalny koniec. Książki, które nie mieszczą się w Twoim domu zanieś do antykwariatu lub rozdaj znajomym.

 

Antykwariat to nie skład makulatury

Dzwoniąc na różne ogłoszenia możesz dowiedzieć się strasznych rzeczy. Słyszymy te przerażające opowieści od naszych Klientów. A są to propozycje zakupu na kilogramy czy za tzw. psie pieniądze. Czy tyle jest warta praca autora lub wydawcy? Wybieraj sprawdzone miejsca, które mają realna siedzibę i ludzi, którzy kochają książki. Czy to oznacza, że kupimy wszystkie Twoje książki. Czasami tak ale zazwyczaj niestety współczesny rynek wymusza na nasz selekcję. Dlatego warto przesłać lub przynieść listę lub zdjęcia. No tak ale co z resztą? O tym napiszemy w kolejnym poradniku...

 

Książka to nie porcelana ale...

Na boga nie wrzucaj nigdy książek do przysłowiowego „wora”. Spakuj swoje książki w karton, walizkę. Nic tak nas nie nastraja na nie, jak właściciele wyjmują z pogardą pogniecione książki.

Szanujmy książki nawet jeśli ich już nie chcemy.

 

Grzech straszliwy zagięte rogi, maziaki i inne takie

O tym można by pisać całe poematy. Jeśli już musisz podkreślać, użyj ołówka, ale i tak lepiej tego nie rób. Książki służyły kiedyś całym pokoleniem. Ostatnio jednak coraz częściej kończą swoje życie na pojedynczym Czytelniku.

 

Zdejmujemy obwoluty bo są podniszczone

Nigdy tego nie rób, obwoluta jest integralną częścią książki. O wartości pozycji, szczególnie kolekcjonerskiej często decyduje stan obwoluty.

 

Przecież zapłaciłem za nią...

Rozumiemy Cię doskonale, książki bywają drogie. Przeważnie tuż po premierze, później cena jest coraz niższa a czasami tak bardzo, że musimy potanić nasza książkę używaną. Ostatnio zetknąłem się z taką oto sytuacją. Dlaczego tylko tyle za książkę? Kupiłam ją za 40 zł w miejscu … (znana sieć) w galerii handlowej. Cóż pozostało mi tylko pokazać Klientce cenę w naszej ofercie księgarni 31 zł i cenę tej samej książki w naszej ofercie antykwarycznej 17 zł. A więc jeśli kupiłeś książkę drogo, bardzo nam przykro. Pewnie nie zrobiłeś zakupów u nas. My jednak znamy wszystkie miejsca z książkami i dlatego musimy wyceniać książki do aktualnych trendów na rynku wydawniczym i antykwarycznym.

 

Cena, cena, cena

Nie obrażaj się na antykwariusza za zaproponowaną cenę. Pamiętaj też chce żyć i aby przetrwać musi zarobić. Zapłacić podatki, składki, opłacić lokal itd. W dobrym antykwariacie zawsze cena będzie dopasowana do trendów rynkowych. Czyli jakich? Najniższej ceny książki nowej, dostępności, rzadkości i popularności wydania oraz jak szybko uda się nam sprzedać daną pozycję. W naszym antykwariacie sprzedając książki od razu otrzymasz pieniądze. To często są inwestycje, które rozłożone są w długim okresie czasu. Warto negocjować, wysunąć swoją propozycję. Czasem możemy się zgodzić, innym razem rozstaniemy się w przyjaźni bo łącza nas książki.

 

Antykwariat czy portal aukcyjny?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Samemu oczywiście może udać Ci się sprzedać książkę za wyższą cenę. Ale... Zawsze jest to ale :) Wymagać to będzie od Ciebie poświęcenia czasu na przygotowanie zdjęć, wystawienie oferty, cierpliwości i czasu, który musisz przeznaczyć na zapakowanie, wycenienie i przesłanie książki. Antykwariaty pełne są książek, które się nie sprzedają, często miną miesiące, czasem lata nim znajdzie się zainteresowany Czytelnik. W rezultacie włożysz dużo pracy i czasu aby uzyskać podobną sumę lub niższą od zaproponowanej w antykwariacie. Wspieraj miejsca z książkami, pracują w nich ludzie, którzy kierują się pasją do tego co robią. Dodatkowo będziesz mógł wrócić do nas i kupić ciekawy tytuł, który sprzedał ktoś inny...

 

JAK SPRZEDAĆ KSIĄŻKI W ANTYKWARIACIE >>