Małe nacięcia na opakowaniach płyt, które zmieniły Chiny

Niewielkie nacięcie lub ścięcie rogu opakowania winylu, kasety lub płyty CD zmieniło kulturę muzyczną w Chinach - pokolenie Saw-gash.

 

Każdy prawdziwy fan muzyki na pewno niejednokrotnie buszował w poszukiwaniu starych wydań płyt. To na nich czasem znajdują się nacięcia lub ścięcia rogu, które wydawać się mogą niefortunnym wypadkiem remontowym poprzedniego użytkownika. Nic bardziej mylnego! Świadczą one o tym, że pierwotnie płyta nie sprzedała się i wróciła do wydawcy. Tam przeszła „brutalny” zabieg okaleczenia aby trafić jako bardzo tania wyprzedażówka lub dokończyć żywota w utylizacji. Nie dziwi więc fakt, że wiele cennych wydań, poszukiwanych przez kolekcjonerów nosi takie „kapitalistyczne blizny”.

 

To jednak nie koniec historii. W Chinach do dziś krąży określenie dakou pokolenia Saw-gash. Są lata 90-te, kiedy my cieszymy się już wolnością i coraz lepszym dostępem do zachodnich wydań w Chinach zagraniczne nagrania są ściśle kontrolowane. Magazyny w USA i Europie przepełnione są niesprzedanymi kasetami i płytami CD. W rezultacie płyty trafiają do kraju środka gdzie nacięte mają zostać zutylizowane jako plastikowe śmieci. Nic jednak nie ginie i to co dla ludzi zachodu było zbytkiem stało się impulsem dla młodych Chińczyków nabywających tanie płyty z odpadów. Dziś ci słuchacze są członkami znanych lokalnych zespołów punkowych, rockowych, krytykami muzycznymi lub po prostu zapalonymi słuchaczami. Pokoleniem Saw-gash rozpoczynającym swoją przygodę z muzyką poprzez dakou. Płyty na zachodzie uznane za śmieci, nie warte magazynowania. Może w Twojej kolekcji kryje się dakou?

 

Nim więc będziesz grymasić na używaną płytę pomyśl jak zmieni Twoje życie...

 

Umieść link do naszego sklepu na swoim koncie społecznościowym lub blogu: mitksiazki.pl

Żyjemy muzyką i książkami oraz z muzyki i książek. Dziękujemy :)