Odkryj z nami Klechdy polskie

Zachwyciły nas leśmianizmy, falujące łany pszenicy i świat ukryty w podaniach i legendach, który przybliżył nam Bolesław Leśmian.
Odkryj z nami Klechdy polskie, pozwól im zabrać się do miejsc czarujących pięknem polskiego krajobrazu gdzie czekają na Ciebie leśne nimfy, Podlasiaki, Memozyny, Majki, Syroidy, dusiołki, wiedźmy, diabeł Piórkowski i historie z pogranicza jawy i snu mieszkające na polach, w leśnych kryjówkach, wiejskich chatach i starych młynach.
 
Podążaj z naszym wydawnictwem do świata Klechd polskich Leśmiana:
- spójrz na księżyc:
toczył się po obłokach, jakbyć go właśnie srebrnymi szprychami napierzył, żeś ledwo turkotu jego w niebiosach samochcąc nie dosłyszał.
- odkryj, że:
w całym lesie odbywało się teraz pośpieszne i pracowite przesuszanie się skarbów, że to wszystko, znużone długim leżeniem i przesiąknięte wilgocią, wypełzło tłumnie z nor podziemnych, niby robactwo, stopą Bożą pominięte, a dłoniom ludzkim nie zawsze dostępne.
- sprawdź na co czai się Kiepas:
musiał ich tedy i dopilnować, i odpowiednio zaczaić się na nie, i wreszcie w chwili stosownej przyłapać.
- dowiedz się o czym opowiada
Księga (…) w mech zielony oprawna i klamrą koralową spięta
- spotkaj
Majki, ze wszystkich wodnic najpiękniejsze. Można je często przyłapać w lesie, gdy, splątanym warkoczem zawadziwszy o gałęzie, wiszą bezradnie, wyczekując pomocy ludzkiej. Częstokroć też i w zbożu nurkują (…)
poznaj upiora dębowego, któremu:
(…) nie brakło stroju i jakiego takiego istnienia. (...) Z punktu widzenia nawyków codziennych wyglądał niedorzecznie, jak przesadnie wielki zbieg okoliczności.
a teraz spójrz w górę:
Bartłomiejowa, okraczywszy łopatę, harcuje po niebiosach z rozpuszczonymi na wiatr włosami i powiewa białą koszulą, która na bezbronnym tle szafirów wichrzy się ogoniasto, niby jakaś śnieżyca, furkotem własnych fałd spłoszona(...)
Niech porwą cię opowieści spisane przez Bolesława Leśmiana
poleca ANTYKWARIAT I WYDAWNICTWO MIT