Podróż do starożytnego świata z Sinuhe

"Ja Sinuhe syn Senmuta i jego żony Kipy piszę te słowa" – tak rozpoczyna opowieść o swym życiu Egipcjanin Sinuhe  lekarz i podróżnik po starożytnym świecie. I Ty Czytelniku wyrusz wraz z nim w wyprawę po czarnym kraju Egiptu i czerwonych krajach bliskich i dalekich oraz odwiedź wybrane krainy, do których dotarł nasz bohater. Podążaj tą samą trasą i w ten sam sposób pokonuj przestrzenie starożytnego świata.
Teby stolica dawnego Egiptu leżąca w górnej jego części, miasto świętego Boga Amon-Re. Wędrówkę wraz Sinuhym rozpocznij pieszo od biednej dzielnicy, w której wychował się wśród lepianek i brudu bohater. Podążaj dalej do Domu Życia gdzie zdobył zawód lekarza i do Złotego Domu gdzie otwierał czaszkę wielkiego faraona i do Domu śmierci gdzie pozbawiony majątku i nadziei pracował przy balsamowaniu zwłok.
Dalej Czytelniku za egipskim lekarzem wsiądź na łódź i płyń do Simiry wielkiego portu Syrii.

Ehnaton
  
Akcja powieści Egipcjanin Sinuhe toczy się podczas panowania w Egipcie faraona Echnatona. To burzliwy okres w dziejach państwa słońca. Faraon wprowadził monoteizm i boga Atona, rozkazał zamknięcie świątyń starych bogów Egiptu. Skupiając się na wdrażaniu nowej religii zaniedbał sprawy państwowe doprowadzając w końcu swego panowania do upadku potęgi kraju, nędzy i wojen. Po śmierci Echnatona przywrócono dawnych bogów a większość wzmianek o władcy i jego pomników zniszczono stąd wiedza o jego życiu jest nadal niewielka.

Syria
W Syrii wszystko dzieje się na odwrót niż w Egipcie, jak zauważa nasz bohater. Kultura i obyczaje odległej Syrii zadziwiły Egipcjanina, jej mieszkańcy nosili grube i barwne szaty, zapuszczali włosy i długie brody a ich wiedza o leczeniu i ziołach była nikła.

Wynajmij lektykę i odwiedź syryjskie miasta Bybolos i Sydon. W kolejną podróż udasz się czytelniku wraz z karawaną do Babilonu.
Podróżowanie lektyką należy do wygodnych i niemęczących ale drogich. Wraz z egipskim lekarzem zasiądziemy w wygodnej niesionej przez tragarzy lektyce, w której swobodnie można siedzieć i leżeć. Nasz sługa z racji pochodzenia zmuszony będzie jak biedny Kaptah dosiadać osła. Przygotujmy się więc na słuchanie sarkań i przekleństw na jego nieszczęsną dolę.
Babilon
Wszystkie drogi prowadza do Babilonu, który jest pępkiem świata jak twierdzą jego mieszkańcy. Bogate, barwne miasto przywita nas błękitną bramą Isztar. I przy odrobinie szczęścia asystując Sinuhemu wyleczymy króla Burnaburiusza z bólu zęba i będziemy świadkami przemarszu wielkiej armii Babilonu gdzie w pochodzie jedzie sześćdziesiąt po sześćdziesiąt wozów bojowych.

Fragment bramy Isztar przez, którą wchodził Sinuhe. W tym ustępie książki Waltari popełnił świadomy lub nieświadomy błąd historyczny.

Brama ta została zbudowana znacznie później w stosunku do czasu akcji powieści. Mimo to Egipcjanin Sinuhe przedstawia starożytny świat jak żadna inna powieść. Fot. sxc.hu

Literacki podróżniku odwiedź wraz z bohaterami kraj okrutnych Hetytów by następnie na grzbiecie osiołka wyruszyć nad wybrzeże Morza Śródziemnego i wsiąść na pokład statku, który zabierze cię na Kretę.
Szerokie i bezkresne morskie szlaki, które statek wiodą na wyspę są szafirowe, turkusowe i lśnią w blasku słońca. Wypatruj zarysu wyspy, która wynurzy się na horyzoncie jak niebieskawa mgiełka. O zboczach porośniętych oliwkami i czerwonej ziemi.
Kreta
Kreteńczycy pełni są radości życia i kapryśni, unikają tego co mogłoby ich zasmucić i nie mówią o śmierci.
Na Krecie wszystko co się dzieje dzieje się dziś bo o jutrze nikt nie jest w stanie nic powiedzieć. Sztuka mieszkańców wyspy jest bogata i kolorowa, a domy zdobią malowidła zwierząt i ludzi w jaskrawych barwach. Podążajmy z Sinuhym do wspaniałego pałacu, w którego łazienkach płynie ciepła i zimna woda oraz do labiryntu, w którym mieszka okrutny bóg.
Literacki Podróżniku w tym miejscu zostawimy Cię już samego z powieścią. Podążaj dalej wraz z egipskim lekarzem żaglowcami lub na grzbiecie osiołka. Albo z książką w ręce wybierz bardziej współczesny środek transportu by sprawdzić jak dziś wyglądają opisane przez Waltariego miejsca.

1 Waltari M. Egipcjanin Sinuhe, tł. Z. Łanowski, Warszawa 1962r. , str.7

Fot. Fot. Bernhard Zaech after Jonas Umbach, National Gallery of Art NGA Images