Wybierz książkę z rekomendacją

 

Octavio Paz


Ponieważ jej autor, w 1991 roku został laureatem Nagrody Nobla, w której uzasadnieniu napisano że jego „namiętne pisarstwo z szerokimi horyzontami, cechuje inteligencja emocjonalna i humanistyczna uczciwość”Umberto Eco


Pisarz, naukowiec i wielki bibliofil twierdził, że nie ma potrzeby dzielić kultury na wysoką czy niską. Idąc tym tropem połączył erudycję z kryminalnym wątkiem i napisał jedną z najsławniejszych powieści świata o średniowiecznym zakonniku detektywie.  Jest też autorem uznanych książek z zakresu semiologii i historii sztuki. Pisywał również felietony na pudełkach od zapałek.

Fot. utworzone z By Università Reggio Calabria CC BY-SA 3.0


Daniel Mróz


Zilustrował książki Lema i Verne choć nie przepadał za fantastyką to jego charakterystyczny styl najlepiej oddawał niezwykłość tych opowieści. Groteskowe pełne absurdu ilustracje łączyły się idealnie z twórczością Sławomira Mrożka (Słoń wyd. 1957r.). Daniel Mróz tworząc grafiki najczęściej posługiwał się piórkiem i metodą collage'u. Często pojawiające koty, roboty, hybrydy i skrzydlate machiny zadziwiają, chwilami przerażają i zaskakują. Najbardziej znane są ilustracje do Cyberiady Stanisława Lema. Po stworzeniu cyklu prac i ukazaniu się książki Mróz stwierdził, że ilustracje mu się nie podobają i narysował kolejne, te najbardziej znane z robotami, które stały się tematem Google Doodle (http://www.google.pl/logos/lem/). W związku z tym mamy dwa wydania tego samego utworu Lema z różnymi ilustracjami tego samego grafika, który nie życzył sobie by pierwsza edycja była wznawiana.


Strony